Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Brady™ Self-extinguishing Tedlar™ Die-cut Wrap Around Wire and Cable Labels for M6/M7 Printers
Heavy duty, high temperature, self-extinguishing wire and cable labels are most commonly used by aerospace, defense and mass transit industries where resistance to water, oil and other fluids is required.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Material | PVF |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.091 mm |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | M610, M611, M710 (with Media Adapter), BMP61, BMP71 (with Media Adapter) |
| Thickness (English) | 0.0036 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +275°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +135°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Glossy Polypropylene Labels for M6/M7 Printers
The white polypropylene material of these labels is designed for general purpose labeling, asset identification, rating plate, and warning/instructional labeling.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, Wire and Cable Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.079 mm |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | M610, M611, M710 (with Media Adapter), BMP61, BMP71 (with Media Adapter) |
| Thickness (English) | 0.0031 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +194°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +90°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ B-595 Vinyl OSHA Labels for BBP85 Printer - CAUTION
For creating arc flash and safety warning labels
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Black
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP85™, PowerMark™ |
| Color | Black |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L1 Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
|---|---|
| Display Text | L1 Diamond + Text |
| Material | Vinyl (B-7569) |
Brady™ BBP85 OSHA Caution Labels: B-595 Vinyl
OSHA Caution Labels are made of B-595 Vinyl for use with the BBP85 Sign and Label Printer.
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L2 Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
|---|---|
| Display Text | L2 Diamond + Text |
| Material | Vinyl (B-7569) |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Low-Halide Polyester Tapes - Ochre
For labeling stainless steel pipes and surfaces
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BBP™85™, PowerMark™ Printer |
| Color | Ochre |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester (B-569) |
Brady™ BradyGlo™ BBP™85 and PowerMark™ High-Intensity Phosphorescent Tapes
Extended illumination tape that glows in darkness for 10 hours
| Length (Metric) | 10 m |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BBP85, PowerMark label printer |
| Color | Green |
| Length (English) | 33 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Phosphorescent Tape (B-526) |
Brady™ BBP85 Yellow Labels: B-595 Vinyl Film
B-595 Yellow Vinyl Film for use with BBP85 Sign and Label Printer for all-purpose facility and safety identification.
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Brown
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP™85, PowerMark™ Printer |
| Color | Brown |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Reflective Tapes - Yellow
Suitable for indoor or outdoor use, for low light or inclement weather conditions
| Length (Metric) | 10 m |
|---|---|
| Life Span | 4 to 6 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP™85™, PowerMark™ Printer |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 33 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Reflective Tape (B-584) |
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L3B Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| Description | Red on White |
|---|---|
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
| Display Text | L3B Diamond + Text |
| Color | Red,White |
| Material | Vinyl (B-7569) |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L4B Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
|---|---|
| Display Text | L4B Diamond + Text |
| Material | Vinyl (B-7569) |
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L4A Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
|---|---|
| Display Text | L4A Diamond + Text |
| Material | Vinyl (B-7569) |